Informacje o projekcie Słucham, rozumiem, działam dla uczestników

Informacje o projekcie Słucham, rozumiem, działam w roku 2021

  1. Informacje ogólne

1.1. W 2021 r. uruchomimy 5 grup, w skład każdej grupy wejdzie 11 osób. W styczniu 2021 r. prowadzimy rekrutację do grup 1, 2, 3, w maju 2021 r. prowadzimy rekrutację do grup 4, 5.

1.2. W zajęciach mogą wziąć udział cudzoziemcy od 16. roku życia, przebywający na terenie Polski.

1.3. Każda grupa będzie miała 60 godzin kursu języka polskiego jako obcego oraz 8 godzin zajęć z praw człowieka.

1.4. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Uczestnik deklaruje udział przynajmniej w 80% godzin zajęć (w przynajmniej 48 godzinach zajęć z języka polskiego i przynajmniej 4 godzinach zajęć z praw człowieka).

1.5. Słuchacz tylko 1 raz może wziąć udział w projekcie.

1.6. Udział w pierwszych zajęciach jest obowiązkowy. Na miejsce osoby, która nie przyjdzie na pierwsze zajęcia, kierownik projektu może wpisać osobę z listy rezerwowej.

 

  1. Rekrutacja

2.1. Nabór na zajęcia w roku 2021 w grupach 1, 2, 3 rozpocznie się 4.01.2021 i będzie miał charakter ciągły, do wyczerpania miejsc. Można zgłaszać się tylko przez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl.

2.2. Po wpłynięciu około 60 zgłoszeń na Uniwersytecie Zielonogórskim rekrutacja zostanie zamknięta. Nie przeprowadzamy testu poziomującego. Kandydaci deklarują poziom języka, jaki obecnie posiadają.

2.3. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 15 stycznia 2020 r. na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl oraz pocztą elektroniczną.

2.4. O przyjęciu na kurs będzie decydowała kolejność zgłoszeń oraz liczba miejsc w danej grupie na danym poziomie.

2.5. W 2021 r. możemy przyjąć 27 mężczyzn i 28 kobiet.

2.6. Każdy zgłaszający się otrzymuje 3 punkty. Dodatkowo następujące osoby otrzymują dodatkowe punkty do rekrutacji:

– osoby z niepełnosprawnościami (deklarowanymi na podstawie oświadczenia słuchacza, 0.5 pkt).

– osoby aktywne zawodowo (0.5 pkt) lub deklarujące poszukiwanie pracy (0.5 pkt),

– osoby posiadające Kartę Polaka (1 pkt),

– osoby z listy rezerwowej z 2020 r. (1 pkt),

– stypendyści Rządu RP w ramach programu im. A. Kalinowskiego (2 pkt).

2.8. Osoby niezakwalifikowane do udziału w kursach w 2021 r. zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji uczestnika projektu z udziału w kursie, na etapie pozwalającym na wprowadzenie nowej osoby do kursu będą kwalifikowane osoby z listy rezerwowej.

2.9. Na pierwsze zajęcia należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty albo paszport, albo kartę pobytu. Obecność na pierwszych zajęciach jest obowiązkowa.

2.10. W zajęciach mogą uczestniczyć jedynie osoby bez objawów infekcji: kataru, kaszlu, gorączki, nieobjęte kwarantanną lub izolacją. Mają obowiązek zabezpieczyć się w maseczkę lub przyłbicę oraz zdezynfekować ręce przy wejściu do budynku.

 

  1. W roku 2021 r. tematyka zajęć będzie związana z zawodami:

– z branży spożywczej (gastronomia, dystrybucja),

– motoryzacyjnej i transportowej,

– krawieckiej,

– budowlanej,

– fryzjerskiej i kosmetycznej.

To oznacza, że w czasie zajęć wiedza ogólna zostanie wzbogacona o słownictwo wyspecjalizowane z określonego zakresu tematycznego.

 

  1. Czas i miejsce zajęć.

Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w soboty i niedziele, po cztery godziny lekcyjne (2×45 minut + 2×45 minut) z przerwą kawową (15 minut).

Miejsce realizacji zajęć: Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 71a, Uniwersytet Zielonogórski, Collegium Neofilologicum, sala 219 (Laboratorium Fonetyczne).

 

 


Informacje o projekcie Słucham, rozumiem, działam dla uczestników 2020

 

  1. Informacje ogólne

1.1. W 2020 r. uruchomimy 5 grup, w skład każdej grupy wejdzie 11 osób.

1.2. W zajęciach mogą wziąć udział cudzoziemcy od 16. roku życia, przebywający na terenie Polski.

1.3. Każda grupa będzie miała 60 godzin kursu języka polskiego jako obcego oraz 8 godzin zajęć z praw człowieka.

1.4. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Uczestnik deklaruje udział przynajmniej w 80% godzin zajęć (w przynajmniej 48 godzinach zajęć z języka polskiego i przynajmniej 4 godzinach zajęć z praw człowieka).

1.5. Słuchacz tylko 1 raz może wziąć udział w projekcie.

1.6. Udział w pierwszych zajęciach jest obowiązkowy. Na miejsce osoby, która nie przyjdzie na pierwsze zajęcia, kierownik projektu może wpisać osobę z listy rezerwowej.

 

  1. Rekrutacja

2.1. Nabór na zajęcia w roku 2020 rozpocznie się 15.12.2019 i będzie miał charakter ciągły, do wyczerpania miejsc. Można zgłaszać się tylko przez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl

2.2. Po wpłynięciu około 30 zgłoszeń na Uniwersytecie Zielonogórskim zostanie przeprowadzony test poziomujący, przygotowany przez kadrę dydaktyczną. Planowany termin pierwszego testu: 20 grudnia 2019 r., aula C, godzina 17.00, al. Wojska Polskiego 69, Zielona Góra.

2.3. Na test należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość: dowód osobisty albo paszport, albo kartę pobytu.

2.4. W wyjątkowych sytuacjach przewiduje się indywidualne uzgodnienie terminu testu z kandydatem do projektu, test musi się jednak odbyć nie później niż na dwa dni przed datą ogłoszenia przyjęć do projektu.

2.5. Ogłoszenie wyników testu: najpóźniej 7 stycznia 2020 r. na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl oraz pocztą elektroniczną.

2.6. O przyjęciu na kurs będzie decydował punktowy wynik na podstawie kryteriów premiujących według wag punktowych:

–  zgodność wyników testu z deklarowanym poziomem grupy (3 pkt. pełna zgodność, 2 pkt. różnica o jeden poziom, 1 pkt różnica o dwa poziomy),

– zgodność deklarowanych zainteresowań uczestnika z profilem zajęć (kurs ogólny, kurs wyspecjalizowany zawodowo) (1-0 pkt),

– płeć (1,2 pkt kobieta, 1 pkt mężczyzna),

– deklaracja niepełnosprawności (0,5 pkt) na podstawie oświadczenia słuchacza,

– deklaracja aktywności zawodowej (0,5 pkt) lub deklaracja poszukiwania pracy (0,5 pkt),

– posiadanie Karty Polaka (1 pkt),

– status osoby z listy rezerwowej z 2019 r. (1 pkt).

2.7. W 2020 r. do projektu przyjmiemy 27 kobiet i 28 mężczyzn.

2.8. Osoby niezakwalifikowane do udziału w kursach w 2020 r. zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji uczestnika projektu z udziału w kursie, na etapie pozwalającym na wprowadzenie nowej osoby, do kursu będą kwalifikowane osoby z listy rezerwowej.

 

  1. W roku 2020 tematyka zajęć będzie związana z zawodami:

– z branży spożywczej (gastronomia, dystrybucja),

– motoryzacyjnej i transportowej,

– krawieckiej,

– budowlanej,

– fryzjerskiej i kosmetycznej.

To oznacza, że w czasie zajęć wiedza ogólna zostanie wzbogacona o słownictwo wyspecjalizowane z określonego zakresu tematycznego.

 

  1. Czas i miejsce zajęć.

Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele po cztery godziny lekcyjne (2×45 minut+2×45 minut) z przerwą kawową (15 minut) dwa razy w tygodniu. Miejsce realizacji zajęć: Zielona Góra, al. Wojska Polskiego 71a, Collegium Neofilologicum, sala 219 (laboratorium fonetyczne).


Informacje o projekcie Słucham, rozumiem, działam dla uczestników 2019

  1. Projekt będzie realizowany przez trzy lata, zakłada uruchomienie 15 kursów z języka polskiego i praw człowieka dla cudzoziemców, w których weźmie udział łącznie 165 słuchaczy. W każdym roku w zajęciach weźmie udział minimum 55 słuchaczy. W każdym roku utworzymy 5 grup po minimum 11 osób.
  2. W zajęciach z języka polskiego i praw człowieka w ramach projektu Słucham, rozumiem, działam mogą wziąć udział cudzoziemcy od 16. roku życia, przebywający na terenie Polski, którzy zgłosili się do projektu przez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego formularza dostępnego na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl
  3. Każda grupa będzie miała 60 godzin kursu języka polskiego jako obcego oraz 8 godzin zajęć z praw człowieka.
  4. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
  5. Słuchacz tylko 1 raz możne wziąć udział w projekcie.
  6. Nabór na zajęcia w roku 2019 rozpocznie się 1.01.2019 i będzie miał charakter ciągły, do wyczerpania miejsc. Można zgłaszać się tylko przez wypełnienie i wysłanie odpowiedniego formularza, który będzie dostępny na stronie www.polski.wh.uz.zgora.pl

Po wpłynięciu około 30 zgłoszeń na Uniwersytecie Zielonogórskim zostanie przeprowadzony test poziomujący, przygotowany przez kadrę dydaktyczną. Planowany termin pierwszego testu: 12 stycznia 2019 r., aula C, al. Wojska Polskiego 69, Zielona Góra.

  1. O przyjęciu na kurs będzie decydował punktowy wynik na podstawie kryteriów premiujących według wag punktowych:
  • zgodność wyników testu z deklarowanym poziomem grupy (3-2-1 pkt),
  • zgodność deklarowanych zainteresowań uczestnika z profilem zajęć (kurs ogólny, kurs wyspecjalizowany zawodowo) (1-0 pkt),
  • płeć (1,2 pkt kobieta, 1 pkt mężczyzna),
  • deklaracja niepełnosprawności (0,5 pkt) na podstawie oświadczenia słuchacza,
  • deklaracja aktywności zawodowej (0,5 pkt) lub deklaracja poszukiwania pracy (0,5 pkt),
  • posiadanie Karty Polaka (1 pkt).
  1. Osoby niezakwalifikowane do udziału w kursie zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji uczestnika projektu z udziału w kursie, na etapie pozwalającym na wprowadzenie nowej osoby, do kursu będą kwalifikowane osoby z listy rezerwowej.
  2. Co 4 miesiące będą odbywały się kolejne testy. Osoby, które nie zostały zakwalifikowane do udziału w kursie w danym kwartale, mogą wziąć udział w rekrutacji na kolejny kurs bez ponownego przechodzenia procedury rekrutacyjnej, z wynikiem wcześniejszej rekrutacji.
  3. W pierwszym roku projektu zajęcia będą miały charakter ogólny (niewyspecjalizowany zawodowo). W latach 2020-2021 tematyka zajęć będzie związana z zawodami z branży spożywczej (gastronomia, dystrybucja), motoryzacyjnej i transportowej, krawieckiej, budowlanej, fryzjerskiej i kosmetycznej.
  4. Kursy będą organizowane co 4 miesiące, zgodnie z rokiem akademickim. Harmonogram zajęć i tempo pracy zostaną dostosowane do potrzeb grupy. Planowane są zajęcia po cztery godziny (2×45 minut+2×45 minut) z przerwą kawową (15 minut), raz lub dwa razy w tygodniu.
  5. Do projektu można przyjąć 60% kobiet i 40% mężczyzn.