Dokumenty i sylabusy

Kurs języka polskiego dla cudzoziemców

(strona kursu: polski.wh.uz.zgora.pl)

Program kursu języka polskiego dla cudzoziemców 30 godzin zajęć dydaktycznych (4 lub 6 punktów ECTS) realizowanych przez jeden semestr lub krócej w przypadku kursu intensywnego. Terminy zajęć są uzgadniane z grupą, zajęcia odbywają się albo w dni pracujące, albo w soboty i niedziele w salach dydaktycznych Wydziału Humanistycznego (kampus B).

Cel kształcenia

Ogólnym celem kształcenia na kursie języka polskiego dla cudzoziemców jest osiągnięcie biegłości językowej na poziomie wyższym od wyjściowego (od poziomu A1 do C2). Program kursu obejmuje następujące obszary kształcenia: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia fonologiczne, gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Sylwetka absolwenta

Absolwent kursu języka polskiego dla cudzoziemców ma wyższą od wyjściowej kompetencję komunikatywną w używaniu języka polskiego. Po zdaniu testu końcowego bądź testu i egzaminu otrzymuje świadectwo ukończenia kursu na określonym poziomie języka w postaci certyfikatu uczelnianego. Certyfikat ten nie jest odpowiednikiem państwowego poświadczenia znajomości języka polskiego.

Wymagania wstępne stawiane kandydatom i warunki rekrutacji na studia

Na kurs zostaną przyjęci kandydaci, którzy zadeklarują chęć udziału przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na kurs dokształcający oraz wniosą stosowną opłatę. Z opłaty zwolnieni są studenci programu Erasmus+. Studenci UZ mogą ubiegać się o zmniejszenie opłaty lub jej całkowite zniesienie, zgodnie z regulaminem UZ, na podstawie wysokich wyników w nauce lub trudnej sytuacji finansowej, poświadczonych stosownymi dokumentami.

Kandydaci są zobligowani do złożenia podania o przyjęcie na kurs dokształcający w postaci formularza zgłoszeniowego, który można dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą na adres Instytutu Filologii Polskiej UZ (al. Wojska Polskiego 69, 65-762 Zielona Góra), lub wypełnić formularz zamieszczony na stronie polski.wh.uz.zgora.pl (formularz przesyłany jest na adres elektroniczny kierownika kursu: I.Palucka-Czerniak@ifp.uz.zgora.pl). Dane osobowe są przetwarzane w celu rekrutacji na kurs i administracji, przechowywane są w Instytucie Filologii Polskiej, a po zakończeniu kursu w Archiwum UZ przez okres 50 lat. Administratorem danych jest Uniwerystet Zielonogórski.

  • Koszt studiów: 350 PLN za kurs
  • Termin zakończenia rekrutacji: rekrutacja ciągła
  • Limit miejsc: min. 11, maks. 15
  • Konto kursu:

Bank Millenium S.A.
73 1160 2202 0000 0003 4702 1549
tytuł wpłaty: imię i nazwisko, kurs numer …

Opłatę za poszczególne kursy należy uiścić na wskazane wyżej konto najpóźniej do dnia rozpoczęcia kursu. Ze względu na maksymalnie semestralny termin zajęć nie przewiduje się rozłożenia płatności na raty.

Informacje o przyjęciu na studia będą przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Wszelkich informacji na temat rekrutacji udziela dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak, Instytut Filologii Polskiej, al. Wojska Polskiego 65, pok. nr 13, te. 607522498

KIEROWNIK STUDIÓW: dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak

Ogólna charakterystyka studiów

I. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KURSU

Nazwa kursu:

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA CUDZOZIEMCÓW

Tryb prowadzenia kursu:

w trakcie tygodnia – od poniedziałku do piątku lub w soboty i niedziele

  1. Cel kształcenia

Ogólnym celem kształcenia na kursie języka polskiego dla cudzoziemców jest osiągnięcie biegłości językowej na poziomie wyższym od wyjściowego (od poziomu A1 do C2).

  1. Zakres tematyczny kształcenia

Program kursu obejmuje następujące obszary kształcenia: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia fonologiczne, gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

  1. Szczególne warunki rekrutacji na kurs

Warunkiem rekrutacji jest posiadanie statusu pracownika lub studenta Uniwersytetu Zielonogórskiego, ewentualnie otrzymanie zgody na uczestnictwo, udzielanej przez Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  1. Sylwetka absolwenta

Absolwent kursu ma wyższą od wyjściowej kompetencję komunikatywną w używaniu języka polskiego.

  1. Warunki ukończenia kursu

Warunkiem ukończenia kursu jest uczestniczenie w zajęciach, uzyskanie zaliczenia z oceną na podstawie testu sprawdzającego wiedzę oraz dla chętnych zdanie egzaminu, spełnienie wymogów określonych w programie kształcenia, w tym uzyskanie odpowiedniej liczby punktów ECTS.

  1. Kierownik/Opiekun kursu

dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak

Program studiów

PROGRAM I PLAN KURSU Z ROZŁOŻENIEM NA SEMESTRY

Kurs języka polskiego dla obcokrajowców

Nazwa przedmiotu

forma zal.

Liczba godzin

pkt. ECTS

razem

W

Ćw

lab.

Sem.

Język polski. Poziom A1

zal. z oceną/ egz.

30

30

1

4/6

Język polski. Poziom A1

zal. z oceną/ egz.

30

30

2

4/6

Język polski. Poziom A2

zal. z oceną/ egz.

30

30

3

4/6

Język polski. Poziom A2

zal. z oceną/ egz.

30

30

4

4/6

Język polski. Poziom B1

zal. z oceną/ egz.

30

30

5

4/6

Język polski. Poziom B1

zal. z oceną/ egz.

30

30

6

4/6

Język polski. Poziom B2

zal. z oceną/ egz.

30

30

7

4/6

Język polski. Poziom B2

zal. z oceną/ egz.

30

30

8

4/6

Język polski. Poziom C1

zal. z oceną/ egz.

30

30

9

4/6

Język polski. Poziom C1

zal. z oceną/ egz.

30

30

10

4/6

Język polski. Poziom C2

zal. z oceną/ egz.

30

30

11

4/6

Język polski. Poziom C2

zal. z oceną/ egz.

30

30

12

4/6

Razem

360

360

12

Sylabusy przedmiotów

SYLABUSY

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom A1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4/6

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną/egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się osiągnięcie biegłości językowej na poziomie A1, dzięki czemu będą mogli porozumiewać się na poziomie podstawowym w mowie i w piśmie z użytkownikami języka polskiego w różnych sferach życia. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne: brak.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie krótkie, proste wypowiedzi ciągłe i dialogowe o przejrzystej strukturze, gdy tempo wypowiedzi jest wolne, a wymowa staranna; b) globalnie i selektywnie proste, krótkie wypowiedzi pisemne (np. ogłoszenie, formularz, opis itp.) o bardzo przejrzystej strukturze. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu A1; b) pisać proste pojedyncze wyrażenia i zdania, wypełniać formularze z danymi osobowymi. Ponadto uczący się dysponują słownictwem wystarczającym do wyrażania podstawowych potrzeb komunikacyjnych związanych z życie codziennym (ok. 1000 wyrazów). Potrafią rozpoznawać i poprawnie stosować podstawowe formy gramatyczne oraz zapisywać znane im wyrazy, wyrażenia i zwroty. Znają i stosują zasady wymowy, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Gałyga D., Ach, ten język polski! Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2001 (CD). (A1-A2)
  2. Gałyga D., Jak to łatwo powiedzieć… Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2011 (3CD). (A1-A2)
  3. Miodunka W., Cześć, jak się masz? Część 1. Spotykamy się w Polsce, Universitats, 2012. (A1)
  4. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku, Kraków 2010.
  5. Pasieka M., Język polski dla cudzoziemców. Ćwiczenia dla początkujących, Wrocław 2010.
  6. Majkowicz A., Tambor J., Śpiewająco po polsku, Katowice 2004.
  7. Malota D., Witam! Kursbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage + 2CDs, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  8. Malota D., Witam! Arbeitsbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  9. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Podręcznik studenta, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  10. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Zeszyt ćwiczeń, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  11. Dembińska K., Małyska A., Start1. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0, wyd. 1 z płytą CD, Warszawa 2010.
  12. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka, Universitas, Kraków 2006 (poziom podstawowy A1, A2).
  13. Lewicki R., Grundgrammatik Polnisch, Wyd. PWSZ w Wałbrzychu, Wałbrzych 2000.
  14. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1)
  15. Kowalska M., Polnisch in 4 Wochen. Ein intensiver Grundkurs für Polnisch mit CD-ROM, Warszawa 2003.
  16. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku. Gry i zabawy językowe, Glossa, Kraków 2012 (poziom A1).
  17. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, Glosa, Kraków 2010 (poziom A1).
  18. Stempek I., Grudzień M., Polski krok po kroku: zeszyt ćwiczeń, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1)
  19. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).
  20. Majewska-Tworek A., Szura, szumi i szelści. Ćwiczenia fonetyczne nie tylko dla cudzoziemców, Wrocław 2010.

Literatura uzupełniająca:

  1. Drwal-Straszakowa K., Martyniuk W., Powiedz to po polsku. Say it the polish way. Ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia ze słuchu (CD), Universitas, Kraków 2011 (A1).
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Machowska J., Gramatyka? Dlaczego nie?! Ćwiczenia gramatyczne dla poziomu A1, Universitats, 2010. (A1)
  4. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  5. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  6. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.
  7. Seretny A., Obrazkowy słownik języka polskiego. Poziom podstawowy A1 i A2, Universitas, Kraków 2008.
  8. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka. Podręcznik do nauki słownictwa i gramatyki dla początkujących, Universitas, Kraków 2003. (A1-A2)

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom A1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się osiągnięcie biegłości językowej na poziomie A1, dzięki czemu będą mogli porozumiewać się na poziomie podstawowym w mowie i w piśmie z użytkownikami języka polskiego w różnych sferach życia. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne: brak.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie krótkie, proste wypowiedzi ciągłe i dialogowe o przejrzystej strukturze, gdy tempo wypowiedzi jest wolne, a wymowa staranna; b) globalnie i selektywnie proste, krótkie wypowiedzi pisemne (np. ogłoszenie, formularz, opis itp.) o bardzo przejrzystej strukturze. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu A1; b) pisać proste pojedyncze wyrażenia i zdania, wypełniać formularze z danymi osobowymi. Ponadto uczący się dysponują słownictwem wystarczającym do wyrażania podstawowych potrzeb komunikacyjnych związanych z życie codziennym (ok. 1000 wyrazów). Potrafią rozpoznawać i poprawnie stosować podstawowe formy gramatyczne oraz zapisywać znane im wyrazy, wyrażenia i zwroty. Znają i stosują zasady wymowy, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

  1. Gałyga D., Ach, ten język polski! Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2001 (CD). (A1-A2)
  2. Gałyga D., Jak to łatwo powiedzieć… Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2011 (3CD). (A1-A2)
  3. Miodunka W., Cześć, jak się masz? Część 1. Spotykamy się w Polsce, Universitats, 2012. (A1)
  4. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku, Kraków 2010.
  5. Pasieka M., Język polski dla cudzoziemców. Ćwiczenia dla początkujących, Wrocław 2010.
  6. Majkowicz A., Tambor J., Śpiewająco po polsku, Katowice 2004.
  7. Malota D., Witam! Kursbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage + 2CDs, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  8. Malota D., Witam! Arbeitsbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  9. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Podręcznik studenta, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  10. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Zeszyt ćwiczeń, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  11. Dembińska K., Małyska A., Start1. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0, wyd. 1 z płytą CD, Warszawa 2010.
  12. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka, Universitas, Kraków 2006 (poziom podstawowy A1, A2).
  13. Lewicki R., Grundgrammatik Polnisch, Wyd. PWSZ w Wałbrzychu, Wałbrzych 2000.
  14. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1)
  15. Kowalska M., Polnisch in 4 Wochen. Ein intensiver Grundkurs für Polnisch mit CD-ROM, Warszawa 2003.
  16. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku. Gry i zabawy językowe, Glossa, Kraków 2012 (poziom A1).
  17. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, Glosa, Kraków 2010 (poziom A1).
  18. Stempek I., Grudzień M., Polski krok po kroku: zeszyt ćwiczeń, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1)
  19. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).
  20. Majewska-Tworek A., Szura, szumi i szelści. Ćwiczenia fonetyczne nie tylko dla cudzoziemców, Wrocław 2010.

Literatura uzupełniająca:

  1. Drwal-Straszakowa K., Martyniuk W., Powiedz to po polsku. Say it the polish way. Ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia ze słuchu (CD), Universitas, Kraków 2011 (A1).
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Machowska J., Gramatyka? Dlaczego nie?! Ćwiczenia gramatyczne dla poziomu A1, Universitats, 2010. (A1)
  4. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  5. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  6. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.
  7. Seretny A., Obrazkowy słownik języka polskiego. Poziom podstawowy A1 i A2, Universitas, Kraków 2008.
  8. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka. Podręcznik do nauki słownictwa i gramatyki dla początkujących, Universitas, Kraków 2003. (A1-A2)

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom A2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie A2. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie A2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu A1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) krótkie, proste wypowiedzi ciągłe i dialogowe o przejrzystej strukturze, gdy tempo wypowiedzi jest wolne, a wymowa wyraźna z pauzami umożliwiającymi odbiór treści komunikatu; b) proste, krótkie wypowiedzi pisemne, np. opisy, ogłoszenia, listy, komunikaty. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu A2; b) pisać proste pojedyncze wyrażenia i zdania, redagować proste teksty, np. opis zdarzeń, krótkie relacje dotyczące życia codziennego, krótkie listy prywatne itp., wypełniać kwestionariusz dotyczący wykształcenia, pracy, zainteresowań i umiejętności. Ponadto uczący się dysponują słownictwem wystarczającym do wyrażania podstawowych potrzeb komunikacyjnych związanych z życie codziennym (ok. 1000 wyrazów). Potrafią rozpoznawać i poprawnie stosować podstawowe formy gramatyczne oraz zapisywać znane im wyrazy, wyrażenia i zwroty. Znają i stosują zasady wymowy, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi. Błędy popełniane przez uczących się nie powinny uniemożliwiać zrozumienia formułowanych przez nich wypowiedzi zarówno ustnych, jak i pisemnych.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Gałyga D., Ach, ten język polski! Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2001 (CD). (A1-A2)
  2. Gałyga D., Jak to łatwo powiedzieć… Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2011 (3CD). (A1-A2)
  3. Miodunka W., Cześć, jak się masz? Część 2. Spotykamy się w Europie, Universitats, 2006. (A2)
  4. Pasieka M., Język polski dla cudzoziemców. Ćwiczenia dla początkujących, Wrocław 2010.
  5. Majkowicz A., Tambor J., Śpiewająco po polsku, Katowice 2004.
  6. Malota D., Witam! Kursbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage + 2CDs, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  7. Malota D., Witam! Arbeitsbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  8. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Podręcznik studenta, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  9. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Zeszyt ćwiczeń, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  10. Dembińska K., Małyska A., Start1. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0, wyd. 1 z płytą CD, Warszawa 2010.
  11. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka, Universitas, Kraków 2006 (poziom podstawowy A1, A2).
  12. Lewicki R., Grundgrammatik Polnisch, Wyd. PWSZ w Wałbrzychu, Wałbrzych 2000.
  13. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1)
  14. Kowalska M., Polnisch in 4 Wochen. Ein intensiver Grundkurs für Polnisch mit CD-ROM, Warszawa 2003.
  15. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku. Gry i zabawy językowe, Glossa, Kraków 2012 (poziom A1).
  16. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, Glosa, Kraków 2010.
  17. Stempek I., Grudzień M., Polski krok po kroku: zeszyt ćwiczeń, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1)
  18. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).
  19. Majewska-Tworek A., Szura, szumi i szelści. Ćwiczenia fonetyczne nie tylko dla cudzoziemców, Wrocław 2010.

Literatura uzupełniająca:

  1. Drwal-Straszakowa K., Martyniuk W., Powiedz to po polsku. Say it the polish way. Ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia ze słuchu (CD), Universitas, Kraków 2011 (A1).
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  4. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  5. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  6. Seretny A., A co to takiego? Obrazkowy słownik języka polskiego. Poziom podstawowy A1 i A2, Universitas, Kraków 2008. (A1-A2)
  7. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  8. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.
  9. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka. Podręcznik do nauki słownictwa i gramatyki dla początkujących, Universitas, Kraków 2003. (A1-A2)

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom A2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie A2. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie A2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu A1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) krótkie, proste wypowiedzi ciągłe i dialogowe o przejrzystej strukturze, gdy tempo wypowiedzi jest wolne, a wymowa wyraźna z pauzami umożliwiającymi odbiór treści komunikatu; b) proste, krótkie wypowiedzi pisemne, np. opisy, ogłoszenia, listy, komunikaty. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu A2; b) pisać proste pojedyncze wyrażenia i zdania, redagować proste teksty, np. opis zdarzeń, krótkie relacje dotyczące życia codziennego, krótkie listy prywatne itp., wypełniać kwestionariusz dotyczący wykształcenia, pracy, zainteresowań i umiejętności. Ponadto uczący się dysponują słownictwem wystarczającym do wyrażania podstawowych potrzeb komunikacyjnych związanych z życie codziennym (ok. 1000 wyrazów). Potrafią rozpoznawać i poprawnie stosować podstawowe formy gramatyczne oraz zapisywać znane im wyrazy, wyrażenia i zwroty. Znają i stosują zasady wymowy, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi. Błędy popełniane przez uczących się nie powinny uniemożliwiać zrozumienia formułowanych przez nich wypowiedzi zarówno ustnych, jak i pisemnych.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

  1. Gałyga D., Ach, ten język polski! Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2001 (CD). (A1-A2)
  2. Gałyga D., Jak to łatwo powiedzieć… Ćwiczenia komunikacyjne dla początkujących, Universitas, Kraków 2011 (3CD). (A1-A2)
  3. Miodunka W., Cześć, jak się masz? Część 2. Spotykamy się w Europie, Universitats, 2006. (A2)
  4. Pasieka M., Język polski dla cudzoziemców. Ćwiczenia dla początkujących, Wrocław 2010.
  5. Majkowicz A., Tambor J., Śpiewająco po polsku, Katowice 2004.
  6. Malota D., Witam! Kursbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage + 2CDs, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  7. Malota D., Witam! Arbeitsbuch. Der Polnischkurs, 2. Auflage, Max Hueber Verlag, Ismaning 2005 (Niveaustufe A1+A2).
  8. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Podręcznik studenta, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  9. Małolepsza M., Szymkiewicz A., Hurra!!! Po polsku 1. Zeszyt ćwiczeń, wyd. 3 z płytą Audio CD, Kraków 2010 (poziom A1).
  10. Dembińska K., Małyska A., Start1. Podręcznik do nauki języka polskiego na poziomie A0, wyd. 1 z płytą CD, Warszawa 2010.
  11. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka, Universitas, Kraków 2006 (poziom podstawowy A1, A2).
  12. Lewicki R., Grundgrammatik Polnisch, Wyd. PWSZ w Wałbrzychu, Wałbrzych 2000.
  13. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1)
  14. Kowalska M., Polnisch in 4 Wochen. Ein intensiver Grundkurs für Polnisch mit CD-ROM, Warszawa 2003.
  15. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku. Gry i zabawy językowe, Glossa, Kraków 2012 (poziom A1).
  16. Stempek I. [et al.], Polski krok po kroku: seria podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, Glosa, Kraków 2010 (poziom A1).
  17. Stempek I., Grudzień M., Polski krok po kroku: zeszyt ćwiczeń, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1)
  18. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).
  19. Majewska-Tworek A., Szura, szumi i szelści. Ćwiczenia fonetyczne nie tylko dla cudzoziemców, Wrocław 2010.

Literatura uzupełniająca:

  1. Drwal-Straszakowa K., Martyniuk W., Powiedz to po polsku. Say it the polish way. Ćwiczenia rozwijające sprawność rozumienia ze słuchu (CD), Universitas, Kraków 2011 (A1).
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  4. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  5. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  6. Seretny A., A co to takiego? Obrazkowy słownik języka polskiego. Poziom podstawowy A1 i A2, Universitas, Kraków 2008. (A1-A2)
  7. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  8. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.
  9. Szelc-Mays M., Rybicka E., Słowa i słówka. Podręcznik do nauki słownictwa i gramatyki dla początkujących, Universitas, Kraków 2003. (A1-A2)

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom B1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie B1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie B1, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu A2. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) temat (rozumienie globalne), główne myśli, intencje, a także konkretne informacje (rozumienie selektywne) zawarte w wypowiedziach o przejrzystej strukturze w standardowej odmianie języka, w dobrych warunkach akustycznych; b) temat, główne myśli, intencje, a także konkretne informacje zawarte w tekstach o przejrzystej budowie, napisanych w standardowej odmianie języka. Uczący się potrafią: a) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w mowie w zakresie przewidzianym przez katologi dla poziomu B1; b) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w piśmie w zakresie przewidzianym dla poziomu B1., rozpoznawać i poprawiać swoje błędy, gdy zdają sobie z nich sprawę. Ponadto uczący się znają słownictwo wystarczające do odbioru i produkcji tekstów w zakresie określonym przez katalog tematyczny oraz czynnie opanowują ok. 3000 słów. Potrafią rozpoznawać i stosować poprawne formy językowe, pozwalające na działania językowe w zakresie określonym dla poziomu B1. Znają i stosują zasady wymowy, akcentowania i intonacji, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi. Błędy popełniane przez uczących się nie powinny mieć większego wpływu na skuteczność komunikacji. Sposób artykulacji i błędy ortograficzne nie powinny utrudniać zrozumienia treści i intencji ich wypowiedzi.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Lipińska E., Z polskim na ty. Podręcznik języka polskiego dla średnio zaawansowanych, Universitas, Kraków 2010 (2 CD). (B1)
  2. Szelc-Mays M., Coś wam powiem… Ćwiczenia komunikacyjne dla średnio zaawansowanych, Universitas, Kraków 2001 (2 CD). (B1-B2)
  3. Szelc-Mays M., Nowe słowa – stare rzeczy. Podręcznik do nauczania słownictwa, Universitas, Kraków 2004. (A2-B1)
  4. Lipińska E., Bąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu…, Kraków 1997.

Literatura uzupełniająca:

  1. Achtelik A., Hajduk-Gawron W., Madeja A., Świątek M., Bądź na B1, Zbiór zadań z języka polskiego oraz przykładowe testy certyfikatowe dla poziomu podstawowego, Universitas, Kraków Kraków 2009 (2 CD). (B1)
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Lipińska E., Nie ma róży bez kolców. Ćwiczenia ortograficzne dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2011. (B1-B2)
  4. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  5. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  6. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  7. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  8. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom B1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie B1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie B1, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu A2. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) temat (rozumienie globalne), główne myśli, intencje, a także konkretne informacje (rozumienie selektywne) zawarte w wypowiedziach o przejrzystej strukturze w standardowej odmianie języka, w dobrych warunkach akustycznych; b) temat, główne myśli, intencje, a także konkretne informacje zawarte w tekstach o przejrzystej budowie, napisanych w standardowej odmianie języka. Uczący się potrafią: a) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w mowie w zakresie przewidzianym przez katologi dla poziomu B1; b) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w piśmie w zakresie przewidzianym dla poziomu B1., rozpoznawać i poprawiać swoje błędy, gdy zdają sobie z nich sprawę. Ponadto uczący się znają słownictwo wystarczające do odbioru i produkcji tekstów w zakresie określonym przez katalog tematyczny oraz czynnie opanowują ok. 3000 słów. Potrafią rozpoznawać i stosować poprawne formy językowe, pozwalające na działania językowe w zakresie określonym dla poziomu B1. Znają i stosują zasady wymowy, akcentowania i intonacji, które pozwalają na zrozumienie treści formułowanych przez nich wypowiedzi. Błędy popełniane przez uczących się nie powinny mieć większego wpływu na skuteczność komunikacji. Sposób artykulacji i błędy ortograficzne nie powinny utrudniać zrozumienia treści i intencji ich wypowiedzi.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

  1. Lipińska E., Z polskim na ty. Podręcznik języka polskiego dla średnio zaawansowanych, Universitas, Kraków 2010 (2 CD). (B1)
  2. Szelc-Mays M., Coś wam powiem… Ćwiczenia komunikacyjne dla średnio zaawansowanych, Universitas, Kraków 2001 (2 CD). (B1-B2)
  3. Szelc-Mays M., Nowe słowa – stare rzeczy. Podręcznik do nauczania słownictwa, Universitas, Kraków 2004. (A2-B1)
  4. Lipińska E., Bąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu…, Kraków 1997.

Literatura uzupełniająca:

  1. Achtelik A., Hajduk-Gawron W., Madeja A., Świątek M., Bądź na B1, Zbiór zadań z języka polskiego oraz przykładowe testy certyfikatowe dla poziomu podstawowego, Universitas, Kraków Kraków 2009 (2 CD). (B1)
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Lipińska E., Nie ma róży bez kolców. Ćwiczenia ortograficzne dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2011. (B1-B2)
  4. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  5. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  6. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  7. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  8. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom B2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie B2. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie B2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu B1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) temat (rozumienie globalne), intencje, a także konkretne informacje (rozumienie selektywne) zawarte w wypowiedziach o przejrzystej strukturze w standardowej odmianie języka, artykułowanych w normalnym tempie i w dobrych warunkach akustycznych; b) najważniejsze treści i intencje zawarte w tekstach użytkowych, prasowych, literackich lub urzędowych (rozumienie globalne), a także umieją wyszukać w nich konkretne informacje. Uczący się potrafią: a) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w mowie w zakresie przewidzianym dla poziomu B2; b) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w piśmie w zakresie przewidzianym dla poziomu B2., rozpoznawać i poprawiać swoje błędy, gdy zadają sobie z nich sprawę. Ponadto uczący się wykazują się znajomością słownictwa wystarczającą do odbioru i produkcji tekstów w zakresie określonym przez katalog tematyczny dla poziomu B2. Potrafią rozpoznawać i stosować poprawne formy językowe, pozwalające na działania językowe w zakresie określonym dla poziomu B2. Potrafią posługiwać się w sposób płynny oficjalną i nieoficjalną odmianą języka polskiego odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Gębal P., Od słowa do słowa toczy się rozmowa. Repetytorium leksykalne z języka polskiego jako obcego dla poziomów B1 i B2, Universitas, Kraków 2012. (B1-B2)
  2. Lipińska E., Dąmbska E.G., Kiedyś wrócisz tu… Część 1. Gdzie nadwiślański brzeg, Universitas, Kraków 2011 (CD). (B2)
  3. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007 (CD). (B2-C2)
  4. Seretny A., Kto czyta, nie błądzi. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, Universitas, Kraków 2007. (B2-C1)
  5. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1) i Warszawa 2013 (poziom B2-C1).
  6. Mędak S., Język polski à la carte. Wybór testów z języka polskiego dla obcokrajowców, Kraków 1995.
  7. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).

Literatura uzupełniająca:

  1. Garncarek P., Czas na czasownik. Ćwiczenia gramatyczne z języka polskiego, Universitats 2006. (B2)
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Lipińska E., Nie ma róży bez kolców. Ćwiczenia ortograficzne dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2011. (B1-B2)
  4. Lipińska E., Umiesz? Zdasz! Materiały przygotowujące do egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego na poziome średnim ogólnym B2, Universitas, Kraków 2012. (B2)
  5. Mędak S., Co z czym? Ćwiczenia składniowe z języka polskiego dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2001. (B2-C1)
  6. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
  7. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  8. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  9. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  10. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  11. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom B2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie B2. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie B2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu B1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) temat (rozumienie globalne), intencje, a także konkretne informacje (rozumienie selektywne) zawarte w wypowiedziach o przejrzystej strukturze w standardowej odmianie języka, artykułowanych w normalnym tempie i w dobrych warunkach akustycznych; b) najważniejsze treści i intencje zawarte w tekstach użytkowych, prasowych, literackich lub urzędowych (rozumienie globalne), a także umieją wyszukać w nich konkretne informacje. Uczący się potrafią: a) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w mowie w zakresie przewidzianym dla poziomu B2; b) realizować funkcje językowe oraz posługiwać się słownictwem i strukturami gramatycznymi w piśmie w zakresie przewidzianym dla poziomu B2., rozpoznawać i poprawiać swoje błędy, gdy zadają sobie z nich sprawę. Ponadto uczący się wykazują się znajomością słownictwa wystarczającą do odbioru i produkcji tekstów w zakresie określonym przez katalog tematyczny dla poziomu B2. Potrafią rozpoznawać i stosować poprawne formy językowe, pozwalające na działania językowe w zakresie określonym dla poziomu B2. Potrafią posługiwać się w sposób płynny oficjalną i nieoficjalną odmianą języka polskiego odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

  1. Gębal P., Od słowa do słowa toczy się rozmowa. Repetytorium leksykalne z języka polskiego jako obcego dla poziomów B1 i B2, Universitas, Kraków 2012. (B1-B2)
  2. Lipińska E., Dąmbska E.G., Kiedyś wrócisz tu… Część 1. Gdzie nadwiślański brzeg, Universitas, Kraków 2011 (CD). (B2)
  3. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007 (CD). (B2-C2)
  4. Seretny A., Kto czyta, nie błądzi. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, Universitas, Kraków 2007. (B2-C1)
  5. Mędak S., Polski megatest. Polish in Exercises, Wydawnictwo Lingo, Warszawa 2012 (poziom A1, A2, B1) i Warszawa 2013 (poziom B2-C1).
  6. Mędak S., Język polski à la carte. Wybór testów z języka polskiego dla obcokrajowców, Kraków 1995.
  7. Stempek I., Stelmach A., Tablice gramatyczne, Glosa, Kraków 2012 (poziom A1, A2, B1).

Literatura uzupełniająca:

  1. Garncarek P., Czas na czasownik. Ćwiczenia gramatyczne z języka polskiego, Universitats 2006. (B2)
  2. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  3. Lipińska E., Nie ma róży bez kolców. Ćwiczenia ortograficzne dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2011. (B1-B2)
  4. Lipińska E., Umiesz? Zdasz! Materiały przygotowujące do egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego na poziome średnim ogólnym B2, Universitas, Kraków 2012. (B2)
  5. Mędak S., Co z czym? Ćwiczenia składniowe z języka polskiego dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2001. (B2-C1)
  6. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
  7. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  8. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  9. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  10. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  11. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom C1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie C1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie C1, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu B2. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie oraz szczegółowo wszystkie rodzaje monologów, dialogów, polilogów (intencjonalnych i tematycznych) realizowanych w dość szybkim tempie, nawet jeśli warunki akustyczne nie są dobre, a wypowiedzi nie mają przejrzystej struktury; b) globalnie, selektywnie i szczegółowo większość tekstów pisanych. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w mowie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C1; b) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w piśmie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C1. Potrafią także stosować strategie kompensacyjne i korygujące, ułatwiające zrozumienie wypowiedzi ustnej i pisemnej, rozpoznawać i poprawiać swoje blędy, gdy zdają sobie z nich sprawę oraz posługiwać się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka polskiego odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Lipińska E., Dąmbska E.G., Kiedyś wrócisz tu… Część 2. By szukać swoich dróg i gwiazd, Universitas, Kraków 2007 (CD). (C1)
  2. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007 (CD). (B2-C2)
  3. Seretny A., Per aspera ad astra. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, Universitas, Kraków 2007. (C1)
  4. Lipińska E., Dąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu… Część II: By szukać swoich dróg i gwiazd, Podręcznik do nauki języka polskiego dla zaawansowanych, Kraków 2013.
  5. Zarych E., Przejdź na wyższy poziom. Podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, poziom B2/C1, Poznan 2014.

Literatura uzupełniająca:

  1. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  2. Lipińska E., Lektury podręczne. Antologia tekstów satyrycznych dla cudzoziemców, którzy dobrze znają język polski, Universitas, Kraków 2007. (C1-C2)
  3. Mędak S., Co z czym? Ćwiczenia składniowe z języka polskiego dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2001. (B2-C1)
  4. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
  5. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  6. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  7. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  8. Pięcińska A., Co raz wejdzie do głowy – już z niej nie wyleci. Czyli frazeologia prosta i przyjemna, Universitas, Kraków 2006. (B1-C1)
  9. Pyzik J., Iść czy jechać? Ćwiczenia gramatyczno-semantyczne z czasownikami ruchu, Universitas, Kraków 2010. (B2-C1)
  10. Pyzik J., Przygoda z gramatyką. Fleksja i słowotwórstwo imion. Ćwiczenia funkcjonalno-gramatyczne dla cudzoziemców, Universitas, Kraków 2011. (B2-C1)
  11. Ruszer A., Oswoić tekst. Podręcznik kompozycji i redakcji tekstów użytkowych dla poziomu B2 i C1, Universitas, Kraków 2011. (B2-C1)
  12. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  13. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom C1

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie C1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne:

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie C1, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu B2. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie oraz szczegółowo wszystkie rodzaje monologów, dialogów, polilogów (intencjonalnych i tematycznych) realizowanych w dość szybkim tempie, nawet jeśli warunki akustyczne nie są dobre, a wypowiedzi nie mają przejrzystej struktury; b) globalnie, selektywnie i szczegółowo większość tekstów pisanych. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w mowie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C1; b) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w piśmie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C1. Potrafią także stosować strategie kompensacyjne i korygujące, ułatwiające zrozumienie wypowiedzi ustnej i pisemnej, rozpoznawać i poprawiać swoje blędy, gdy zdają sobie z nich sprawę oraz posługiwać się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka polskiego odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, wypowiedzi ustne i pisemne na zajęciach, uzyskanie pozytywnej oceny z testu sprawdzającego efekty kształcenia, dla chętnych zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

    1. Lipińska E., Dąmbska E.G., Kiedyś wrócisz tu… Część 2. By szukać swoich dróg i gwiazd, Universitas, Kraków 2007 (CD). (C1)
    1. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007 (CD). (B2-C2)
    1. Seretny A., Per aspera ad astra. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, Universitas, Kraków 2007. (C1)
    1. Lipińska E., Dąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu… Część II: By szukać swoich dróg i gwiazd, Podręcznik do nauki języka polskiego dla zaawansowanych, Kraków 2013.
  1. Zarych E., Przejdź na wyższy poziom. Podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, poziom B2/C1, Poznan 2014.

Literatura uzupełniająca:

    1. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli języków obcych, Universitas, Kraków 2010.
    1. Lipińska E., Lektury podręczne. Antologia tekstów satyrycznych dla cudzoziemców, którzy dobrze znają język polski, Universitas, Kraków 2007. (C1-C2)
    1. Mędak S., Co z czym? Ćwiczenia składniowe z języka polskiego dla obcokrajowców, Universitas, Kraków 2001. (B2-C1)
    1. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
    1. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
    1. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
    1. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
    1. Pięcińska A., Co raz wejdzie do głowy – już z niej nie wyleci. Czyli frazeologia prosta i przyjemna, Universitas, Kraków 2006. (B1-C1)
    1. Pyzik J., Iść czy jechać? Ćwiczenia gramatyczno-semantyczne z czasownikami ruchu, Universitas, Kraków 2010. (B2-C1)
    1. Pyzik J., Przygoda z gramatyką. Fleksja i słowotwórstwo imion. Ćwiczenia funkcjonalno-gramatyczne dla cudzoziemców, Universitas, Kraków 2011. (B2-C1)
    1. Ruszer A., Oswoić tekst. Podręcznik kompozycji i redakcji tekstów użytkowych dla poziomu B2 i C1, Universitas, Kraków 2011. (B2-C1)
    1. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  1. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom C2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

4

laboratorium

30

2

I – II

zaliczenie z oceną

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie C1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne: brak.

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie C2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu C1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie oraz szczegółowo wszystkie rodzaje monologów, dialogów, polilogów (intencjonalnych i tematycznych) realizowanych w naturalnym i szybkim tempie w różnych warunkach odbioru; b) globalnie, selektynie i szczegółowo wszystkie niespecjalistyczne teksty pisane. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowego w mowie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C2, kontrolować przebieg rozmowy, rozpoznawać i w naturalny sposób poprawiać pojawiające się w ich wypowiedzi usterki językowe; b) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w piśmie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C2. Ponadto uczący się potrafią stosować strategie kompensacyjne i korygujące, ułatwiające zrozumienie wypowiedzi pisemnej, posługiwać się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka oraz konwencjami stylistycznymi i ortograficznymi – odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, test sprawdzający efekty kształcenia.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

5

konsultacje

0,2

Razem

4

Literatura podstawowa:

  1. Buchter A., Janowska I., Przechodzka G., Zarzycka G., Celuję w C2. Zbiór zadań dla kandydatów do egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego na poziomie zaawansowanym, Universitas, Kraków 2012.
  2. Kubiak B., Na łamach prasy. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, cz. 1. (Dodatek –Strategie egzaminacyjne), Universitas, Kraków 2009. (C2)
  3. Kubiak B., Na łamach prasy. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, cz. 2. Universitas, Kraków 2009. (C2)
  4. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007. (B2-C2)
  5. Lipińska E., Dąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu… Część II: By szukać swoich dróg i gwiazd, Podręcznik do nauki języka polskiego dla zaawansowanych, Kraków 2013.
  6. Zarych E., Przejdź na wyższy poziom. Podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, poziom B2/C1, Poznan 2014.

Literatura uzupełniająca:

  1. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  2. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
  3. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  4. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  5. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  6. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  7. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak

KURS JĘZYKA POLSKIEGO DLA cudzoziemców

poziom C2

Kod przedmiotu:

Typ przedmiotu: kurs

Język nauczania: polski

Odpowiedzialny za przedmiot: prowadzący przedmiot

Prowadzący: dr hab. M. Hawrysz, prof. UZ, dr hab. I. Pałucka-Czerniak, dr hab. Monika Kaczor, dr M. Jurewicz-Nowak, dr I. Kotlarska, dr D. Szagun, dr I. Żuraszek-Ryś

Forma
zajęć

Liczba godzin w semestrze

Liczba godzin w tygodniu

Semestr

Forma
zaliczenia

Punkty
ECTS

kurs

6

laboratorium

30

2

I – II

egzamin

Cel Przedmiotu:

Kurs ma umożliwić uczącym się rozwijanie umiejętności i sprawności językowej oraz poszerzenie wiedzy ogólnej w celu osiągnięcia biegłości językowej na poziomie C1. Pozostałe cele to: rozwój intelektualny, poznanie innej kutury, rozwijanie ciekawości i tolerancji wobec innych narodów, umacnianie motywacji do nauki języka polskiego, poznanie polskich realiów socjokulturowych.

Wymagania wstępne: brak.

Uczący się, którzy rozpoczynają naukę na poziemie C2, znają już język polski w zakresie wyznaczonym przez ramy programowe poziomu C1. Stopień opanowania umiejętności językowych sprawdza się na podstawie testu.

Zakres tematyczny przedmiotu:

Zakres materiału obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Tematy mogą być modyfikowane, poszerzane np. ze względu na potrzeby uczących się, ich zainteresowania, itp. Podstawowy katalog tematyczny obejmuje następujące obszary: człowiek, rodzina, życie codzienne, sposoby spędzania wolnego czasu, mieszkanie, miejsca, środki transportu, praca, edukacja, żywienie, zakupy i usługi, zdrowie i higiena osobista, środowisko naturalne. Program nauczania uwzględnia także zagadnienia gramatyczno-syntaktyczne, stylistyczne i funkcjonalne.

Metody kształcenia:

Polimetody: praca z grupą, praca indywidualna (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela), praca w parach (samodzielna i pod kierunkiem nauczyciela). Praca z podręcznikiem: ćwiczenia fonetyczne i gramatyczne na podstawie podręczników, odgrywanie ról, drama, słuchanie tekstów, interpretacja pokazów audiowizualnych, praca ze słownikami, ćwiczenie wypowiedzi ustnych (dialog i opis).

Efekty kształcenia:

Efekty ogólne: Rozwinięcie kompetencji: a) komunikacyjnej w zakresie publicznej, prywatnej, edukacyjnej i zawodowej sfery życia; b) lingwistycznej w zakresie gramatyki, leksyki, ortografii i fonologii; c) socjolingwistycznej. Opanowanie podstawowych strategii komunikacyjnych. Przyswojenie podstawowych wiadomości na temat Polski, jej historii i kultury.

Efekty szczegółowe: Uczący się rozumieją: a) globalnie, selektywnie oraz szczegółowo wszystkie rodzaje monologów, dialogów, polilogów (intencjonalnych i tematycznych) realizowanych w naturalnym i szybkim tempie w różnych warunkach odbioru; b) globalnie, selektynie i szczegółowo wszystkie niespecjalistyczne teksty pisane. Uczący się potrafią: a) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowego w mowie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C2, kontrolować przebieg rozmowy, rozpoznawać i w naturalny sposób poprawiać pojawiające się w ich wypowiedzi usterki językowe; b) wyrażać intencje oraz realizować funkcje językowe w piśmie, posługując się słownictwem i strukturami gramatycznymi w zakresie przewidzianym dla poziomu C2. Ponadto uczący się potrafią stosować strategie kompensacyjne i korygujące, ułatwiające zrozumienie wypowiedzi pisemnej, posługiwać się oficjalną i nieoficjalną odmianą języka oraz konwencjami stylistycznymi i ortograficznymi – odpowiednio do sytuacji.

Weryfikacja efektów kształcenia i Warunki zaliczenia:

obecność na zajęciach, zdanie testu sprawdzającego efekty kształcenia, zdanie egzaminu.

Obciążenie Pracą słuchacza:

L. godzin

Rodzaj obciążenia pracą słuchacza

ECTS

30

praca pod kierunkiem nauczyciela

1,2

40

samodzielna praca słuchacza kursu – przygotowanie się do zajęć

1,6

25

przygotowanie się do testu kończącego kurs

1

20

konsultacje

0,8

30

przygotowanie się do egzaminu kończącego kurs

1,2

5

egzamin

0,2

Razem

6

Literatura podstawowa:

  1. Buchter A., Janowska I., Przechodzka G., Zarzycka G., Celuję w C2. Zbiór zadań dla kandydatów do egzaminu certyfikowanego z języka polskiego jako obcego na poziomie zaawansowanym, Universitas, Kraków 2012.
  2. Kubiak B., Na łamach prasy. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, cz. 1. (Dodatek –Strategie egzaminacyjne), Universitas, Kraków 2009. (C2)
  3. Kubiak B., Na łamach prasy. Ćwiczenia rozwijające sprawność czytania, cz. 2. Universitas, Kraków 2009. (C2)
  4. Lipińska E., Księżyc w butonierce. Ćwiczenia dla cudzoziemców doskonalące sprawność rozumienia ze słuchu, Universitas, Kraków 2007. (B2-C2)
  5. Lipińska E., Dąmbska E. G., Kiedyś wrócisz tu… Część II: By szukać swoich dróg i gwiazd, Podręcznik do nauki języka polskiego dla zaawansowanych, Kraków 2013.
  6. Zarych E., Przejdź na wyższy poziom. Podręcznik do nauki języka polskiego dla obcokrajowców, poziom B2/C1, Poznan 2014.

Literatura uzupełniająca:

  1. Janowska I., Planowanie lekcji języka obcego. Podręcznik i poradnik dla nauczycieli jezyków obcych, Universitas, Kraków 2010.
  2. Mędak S., Liczebnik też się liczy! Gramatyka liczebnika z ćwiczeniami, Universitas, Kraków Kraków 2004. (B2-C2)
  3. Mędak S., Praktyczny słownik łączliwości składniowej czasowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A1-C2)
  4. Mędak S., Słownik odmiany rzeczowników polskich, Universitas, Kraków 2011. (A2-C2)
  5. Miodunka W. (red.), Kultura w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Stan obecny – program nauczania – pomoce dydaktyczne, Universitas, Kraków 2009.
  6. Seretny A., Lipińska E., ABC metodyki nauczania języka polskiego jako obcego, Universitas, Kraków 2005.
  7. Seretny A., Lipińska E., Przewodnik po egzaminach certyfikowanych, Universitas, Kraków 2005.

Uwagi: brak